Event Production Awards shortlist revealed

The Event Production Awards (1 April, The Lancaster London) shortlist and judging panel has been revealed.

The award entries will be assessed by a judging panel which includes the Isle of Wight Festival’s director John Giddings, George P Johnson’s vice president of business development Kevin Jackson, and EnTEEtainment’s managing director Dick Tee.

The elite panel, which also features representatives from The O2, the AIF and drp Group, will assemble at the Event Production Show (18-19 February, Olympia), where they will judge a shortlist of nominations for awards that celebrate the UK’s top suppliers, manufacturers, teams and individuals from the past year.

The Full list of judges: John Giddings, Isle of Wight Festival; Kevin Jackson, George P Johnson; Paul Reed, AIF; Helen Seaman, Rapier Group; Dick Tee, EnTEEtainment; Chris Johnson, Shambala Festival; Will Broome, LondonLaunch; Bonnie May, Bonnie May Events; Barnaby Hooper, The O2; Graham Brown, Plaster; Ryan Curtis, drp Group; and Claire Stokes, Circle Agency. 

The shortlist for the Event Production Awards is:

Access All Areas Editor’s Award           
Announced on the night 

Best Admission Control Company     
We Scan Tickets
In-Site Technology
Ticketscript

Best Brand Activation Event        
NP + Co.
Halo Group
Trinity Set and Stage
Eventserv
Fishrod Interactive
Simply Better Events
Vision Nine Group
Eventstagram 

Best Concession       
Creative Events
Flash Fix Photo Booths
The Watering Hole
Escapade bars 

Best Crewing Company       
Diamond Event Services
TORO Crew
GallowGlass
Salima
Showstars
Showforce
Pitman’s People
Crewsaders 

Best Crowd Barrier Company         
Eve Trakway
Eventserv
Mojo Barriers
Beaver 84
GAP Event Services 

Best Flooring/Roadway       
Lion Trackhire
Eve Trakway
Eco Track & Access Ltd 

Best Green Supplier 
Grundon Waste Management Ltd
Sovereign Exhibitions
Firefly Clean Energy
Arena Group
GT Trax 

Best Lighting Company        
Hawthorns
Stage Electrics
GAP Event Services 

Best Music Event  
BCM Awards
NP + Co.
Discovery Talent
Solo Promoters
Blaze Publishing
City & County of Swansea
Bestival
Vision Nine Group
RAF Museum 

Best Production Team          
Continental Drift Ltd
NP + Co.
EnTEEtainment
WellPleased Events
Wilde Ones
Solo Promoters
Be-good events
GPJ
Vision Nine Group
Halo Group 

Best Plant Company      
Jungheinrich UK Limited
Winner Group
The Technical Department 

Best Public Event
Culture Liverpool
Eclat Events – Brazil Day
Bournemouth Tourism
Silverstream TV/Barts Bash
Tour de France Hub 2014
BBC World War One at Home Tour
Wilde Ones/Brighton Pride

Multiplay
RAF Museum
Wild Rumpus CIC 

Best Security Company        
SFM Ltd.
Pitman’s People
Corps Security
Showsec
The Event & Exhibition Partnership
G4S
Right Guard Security
McKenzie Arnold 

Best Sound Company           
SSE Audio Group
RG Jones Sound Engineering
Capital Sound Hire 

Best Sporting Event  
Silverstream TV/Barts Bash
Tour de France Hub 2014 Ltd.
CSM Events
RG Jones Sound Engineering
Runfest
SweetSpot Group
WellPleased Events

Best Staging Company      
Serious Stages Ltd
Acorn Event Structures
NoNonsense
Trinity Set and Stage
Star Events
Eventserv

Best Structure Company      
Mar-Key Group
Halo Group
Eventbox Enterprises
Fews Marquees
GL Events – CWG
GL Events – Ryder Cup
Snoozebox
Eventserv
Arena Group
Neptunus 

Best Toilet Company
Site Event
Qdos Event Hire
When Nature Calls
Igloos 

Best Visual Spectacular       
Creative Technology
EMC3 Ltd
Hawthorns
WellPleased Events
Newsubstance
QSFX
Richmond Event Management Ltd
GL Events 
NP + Co.

For details about sponsoring an award or to book your ticket, email Ian Graham.

Got a story for Access All Areas? Email Tom Hall
Follow us @Access_AA
Or on Facebook and Instagram (AccessAllAreasUK)
Read the latest Access All Areas here.

 

Event Production Awards shortlist revealed

The Event Production Awards (1 April, The Lancaster London) shortlist and judging panel has been revealed.

The award entries will be assessed by a judging panel which includes the Isle of Wight Festival’s director John Giddings, George P Johnson’s vice president of business development Kevin Jackson, and EnTEEtainment’s managing director Dick Tee.

The elite panel, which also features representatives from The O2, the AIF and drp Group, will assemble at the Event Production Show (18-19 February, Olympia), where they will judge a shortlist of nominations for awards that celebrate the UK’s top suppliers, manufacturers, teams and individuals from the past year.

The Full list of judges: John Giddings, Isle of Wight Festival; Kevin Jackson, George P Johnson; Paul Reed, AIF; Helen Seaman, Rapier Group; Dick Tee, EnTEEtainment; Chris Johnson, Shambala Festival; Will Broome, LondonLaunch; Bonnie May, Bonnie May Events; Barnaby Hooper, The O2; Graham Brown, Plaster; Ryan Curtis, drp Group; and Claire Stokes, Circle Agency. 

The shortlist for the Event Production Awards is:

Access All Areas Editor’s Award           
Announced on the night 

Best Admission Control Company     
We Scan Tickets
In-Site Technology
Ticketscript

Best Brand Activation Event        
NP + Co.
Halo Group
Trinity Set and Stage
Eventserv
Fishrod Interactive
Simply Better Events
Vision Nine Group
Eventstagram 

Best Concession       
Creative Events
Flash Fix Photo Booths
The Watering Hole
Escapade bars 

Best Crewing Company       
Diamond Event Services
TORO Crew
GallowGlass
Salima
Showstars
Showforce
Pitman’s People
Crewsaders 

Best Crowd Barrier Company         
Eve Trakway
Eventserv
Mojo Barriers
Beaver 84
GAP Event Services 

Best Flooring/Roadway       
Lion Trackhire
Eve Trakway
Eco Track & Access Ltd 

Best Green Supplier 
Grundon Waste Management Ltd
Sovereign Exhibitions
Firefly Clean Energy
Arena Group
GT Trax 

Best Lighting Company        
Hawthorns
Stage Electrics
GAP Event Services 

Best Music Event  
BCM Awards
NP + Co.
Discovery Talent
Solo Promoters
Blaze Publishing
City & County of Swansea
Bestival
Vision Nine Group
RAF Museum 

Best Production Team          
Continental Drift Ltd
NP + Co.
EnTEEtainment
WellPleased Events
Wilde Ones
Solo Promoters
Be-good events
GPJ
Vision Nine Group
Halo Group 

Best Plant Company      
Jungheinrich UK Limited
Winner Group
The Technical Department 

Best Public Event
Culture Liverpool
Eclat Events – Brazil Day
Bournemouth Tourism
Silverstream TV/Barts Bash
Tour de France Hub 2014
BBC World War One at Home Tour
Wilde Ones/Brighton Pride

Multiplay
RAF Museum
Wild Rumpus CIC 

Best Security Company        
SFM Ltd.
Pitman’s People
Corps Security
Showsec
The Event & Exhibition Partnership
G4S
Right Guard Security
McKenzie Arnold 

Best Sound Company           
SSE Audio Group
RG Jones Sound Engineering
Capital Sound Hire 

Best Sporting Event  
Silverstream TV/Barts Bash
Tour de France Hub 2014 Ltd.
CSM Events
RG Jones Sound Engineering
Runfest
SweetSpot Group
WellPleased Events

Best Staging Company      
Serious Stages Ltd
Acorn Event Structures
NoNonsense
Trinity Set and Stage
Star Events
Eventserv

Best Structure Company      
Mar-Key Group
Halo Group
Eventbox Enterprises
Fews Marquees
GL Events – CWG
GL Events – Ryder Cup
Snoozebox
Eventserv
Arena Group
Neptunus 

Best Toilet Company
Site Event
Qdos Event Hire
When Nature Calls
Igloos 

Best Visual Spectacular       
Creative Technology
EMC3 Ltd
Hawthorns
WellPleased Events
Newsubstance
QSFX
Richmond Event Management Ltd
GL Events 
NP + Co.

For details about sponsoring an award or to book your ticket, email Ian Graham.

Got a story for Access All Areas? Email Tom Hall
Follow us @Access_AA
Or on Facebook and Instagram (AccessAllAreasUK)
Read the latest Access All Areas here.